Podzimní STAVOTECH 2013 odstartuje v Olomouci

04.11.2013 11:54

Úsporně topit, dobře bydlet – to má smysl.

Další již 46. pokračování stavebního a technického veletrhu STAVOTECH - Moderní dům  Olomouc se uskuteční ve dnech 7. – 9. listopadu 2013 na  olomouckém Výstavišti Flora. Listopadový veletrh STAVOTECH – Moderní dům  je největším podzimním stavebním veletrhem na Moravě a přináší bohatou nabídku stavebních materiálů, výrobků, služeb  a technologií. Součástí veletrhu je řada doprovodných výstav, konferencí, seminářů a prezentací - právě tady  mohou stavaři, investoři i individuální stavebníci najít spoustu nových myšlenek, nápadů a informací…Průřez stavebním oborem
Nosnou částí celého veletrhu STAVOTECH – Moderní dům je prezentace firem ve  výstavní části. Přes 100 vystavovatelů představí nabídku širokého stavebního oboru i interiérového vybavení a nábytku.

Topit, svítit, šetřit
Úspory energie a využití obnovitelných zdrojů energie obsáhne specializovaná sekce EKOENERGA ve své výstavní i přednáškové části. Témata letošních přednášek jsou - využití tepelných čerpadel a další moderní způsoby vytápění.  Informace zde najdou i zájemci o program Nová zelená úsporám.

Dřevostavby jsou moderní
Aktuální téma dřevěného stavění  je obsahem doprovodné výstavy a konference MORAVSKÁ DŘEVOSTAVBA. Přednáškový blok představí tradiční i specifické materiály a technologie vhodné pro dřevostavby, jejich realizaci i rekonstrukci v nízkoenergetickém  a pasivním standardu. Odborným garantem této části je Asociace dodavatelů  montovaných domů.

Architektura inspiruje
Další tradiční součástí veletrhu jsou OLOMOUCKÉ DNY ARCHITEKTURY A STAVEBNICTVÍ. Architektonická procházka dává prostor pro prezentace výjimečných staveb a diskusi s autory projektů k tématům aktuálním nejen v Olomouci. Letos se vydáme na dvě zajímavé stavby. V pátek odpoledne do prostoru BEA centrum Olomouc za doprovodu Ing.arch. Ladislava Opletala z ateliéru ARTERA a v sobotu do přístavby Slovanského gymnázia Olomouc za doprovodu Ing.arch. Miroslava Pospíšila a jeho kolegů z ateliéru-r. Dřevostavby jsou předmětem architektonických přehlídek Dřevěná stavba roku  a Salon dřevostaveb. Studentské práce představí architektonické přehlídky Young Architects Award a Diplomové práce studentů fakult architektury. Také zde budou vystaveny prezentační panely všech 47 staveb, které se účastní soutěže „Stavba roku 2012 Olomouckého kraje“, vyhlášené Olomouckým hejtmanstvím. Návštěvníci budou mít možnost naposled pohromadě shlédnout a zhodnotit to nejlepší, co bylo v Olomouckém kraji za poslední dva roky postaveno.

Regiony se rozvíjí
Olomoucký kraj zastřešuje expozici měst a obcí Olomouckého kraje, která je součástí přehlídky investičních příležitostí pod názvem RegionInvest. Kromě Olomouckého kraje se zde představí  města Olomouc, Přerov, Prostějov, Litovel a Šternberk.  Své místo pro prezentaci tady mají oceněné obce krajského kola soutěže  Vesnice roku.

Podzimní veletrh STAVOTECH - Moderní dům  a souběžně probíhající výstavy a prezentační akce jsou dobrou příležitostí pro konzultaci s odborníky i bohatým zdrojem hodnotných informací a inspirace. Nenechte si tedy  ujít příležitost a zavítejte do zadní části olomouckého Výstaviště Flora (pavilony G, H a M) ve dnech  7. - 9. listopadu mezi 9.00 – 18.00, v sobotu do 17.00 hodin.

Doprovodný program

Čtvrtek 7. listopadu

9:30 – 11:30
Smlouva o dílo v kontextu nového občanského zákoníku
Seminář pro stavební firmy a řemeslníky - přijďte se informovat, co změnit a jak upravit uzavírání smluv od roku 2014.
Mgr.Tomáš Šperka, Právnická fakulta UP Olomouc
Účast předpokládá zaplacení účastnického poplatku 250,- Kč, registrujte se na obchod5@omnis.cz.

12:30 – 13:30
Tepelná čerpadla v novostavbách a starších domech – srovnání,  možnost využití programu
Ing. Tomáš Fránek, HOT ENERGY, s.r.o.

13:30 – 14:30
Obnovitelné zdroje energie – solární kolektory, rekuperace a tepelná čerpadla
Daniel Malucha,  Regulus, spol. s r.o.

14:30 – 15:30
Audit Feng Shui dle pokročilých mistrovských technik SAN HE, BAZI a ZERI.
Feng Shui a zdraví. Analýza zdravotních problémů na úrovni půdorysu domu nebo bytu.

Mgr. Bc.  Monika Randíková

15:30 – 16:30
Nová zelená úsporám 2013
Ing. Tomáš Kindl, energetický specialista, Krajská energetická agentura Olomouckého kraje

Pátek 8. listopadu

10:00 – 12:30
Současnost a perspektivy výstavby dřevěných nízkoenergetických a pasivních domů v ČR
Ing. Vratislav Blaha, ADMD

Konstrukce dřevostaveb – panelová a staveništní montáž
Ing. Lenka Trandová, ADMD

Financování dřevostaveb hypotečními úvěry
Ing. Jiří Leitner

12:30 – 13:30
Systémová řešení pro konstrukce na bázi dřeva
Představení systémových řešení pro konstrukce na bázi dřeva v návaznosti na požadavky české legislativy. 
Ing. Pavel Ončo, Fermacell GmbH

13:30 – 14:30
Energeticky soběstačné dřevostavby vhodné pro záplavové území
Zdeněk Kaňa, Úsporné bydlení, s.r.o.

14:30 – 15:45
Jak postavit dům ze slámy a hlíny
Beseda pro ty, které stavby ze slámy a hlíny zajímají. Historie slaměných staveb, technické vlastnosti slámy a hlíny, konstrukční řešení slaměných domů. Jak může vypadat slaměný dům? Co je dobré vědět, než se rozhodnete stavět?
Prezentace a komentované stavební postupy na fotografiích. Přednáší zkušený stavitel a stavební instruktor Honza Pospíšil, www.svepomocnastaveni.cz

Exkurze – autorské prohlídky do architektonicky zajímavých staveb

 • BEA centrum Olomouc
  Ing. arch. Ladislav Opletal, ARTERA projekt, s.r.o.
  Pátek 8.listopadu, sraz v 16,00 hod před budovou na ul. Kosmonautů 1
 • Slovanské gymnázium Olomouc – přístavba
  Ing.arch. Miroslav Pospíšil, atelier – r, s.r.o.
  Sobota 9. listopadu sraz ve 14,00 hod před budovou na ul. Jiřího z Poděbrad 13

Architektonické přehlídky – posterové výstavy

 • STAVBA ROKU 2012 Olomouckého kraje
  Přehlídka staveb  realizovaných v Olomouckém kraji v období  2011 – 2012. Naposled uceleně zde budou vystaveny prezentační panely všech 47 přihlášených staveb. Soutěžní přehlídku vyhlašuje jednou za 2 roky Olomoucké hejtmanství.
 • YOUNG ARCHITECT AWARD 2013
  5. ročník mezinárodní architektonické přehlídky pro studenty architektury a architekty do 33 let.
  Téma letošní soutěžní přehlídky: Bolavá místa měst a obcí
  Počet přihlášených prací 72,. Práce 14 finalistů, z kterých si ocenění vysloužili autoři 6 děl. Budou zde k vidění. www.yaa.cz.
 • SALON DŘEVOSTAVEB 2013
  8. ročník největší nesoutěžní přehlídky těch nejlepších staveb s použitím dřeva, které u nás za poslední rok vznikly. Představí 27 staveb z Česka, 7 ze Slovenska a 1 z Francie. www.domesistore.com.
 • DŘEVĚNÁ STAVBA ROKU 2012
  Soutěžní anketa, kterou vyhlašuje Nadace dřevo pro život. Smyslem ankety je ukázat lidem výrobky z jedinečného a krásného stavebního materiálu – DŘEVA a tím zvýšit zájem veřejnosti o jeho využívání.
  www.DrevenaStavbaRoku.eu, www.facebook.com/drevoprozivot
 • PŘEHLÍDKA DIPLOMOVÝCH PRACÍ 2013
  Vyhlašovatelem přehlídky je Česká komora architektů a jejím cílem je porovnání úrovně kvality výuky architektonických škol a fakult v České republice. Předmětem Přehlídky jsou úspěšně obhájené diplomové práce absolventů škol a fakult architektury (akreditovaných pro obor interiér, architektura a urbanismus nebo zahradní a krajinářská architektura) ve školním roce 20012/2013. https://www.cka.cc/souteze/prehlidka_diplomek_cka , www.diplomy.cz
 • Spotřebitelská poradna
 • Sdružení obrany spotřebitelů – čtvrtek a pátek 10:00 – 16:00 hod. - stánek na veletrhu

 

Přednášky probíhají v salonku Restaurace Fontána. Vstup zdarma. 

Změny programu vyhrazeny.

Na akci dodáváme moderátora.