Dny lidí dobré vůle 4.-5.7.2013

02.07.2013 12:04

Červencové oslavy Dne slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje jsou každoročně plné lidí dobré vůle. Zcela jistě se jedná o největší oslavy spojené se státním svátkem v České republice. Čtrnáctý ročník bude výjimečný, protože na Velehradě vyvrcholí oslavy 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. A podle toho bude vypadat i letošní program.

Organizátoři Velehradu dětem s podtitulem „S Cyrilem a Metodějem vážně nevážně“ slibují vystoupení skupiny Vere Gratis, pohádku v podání Divadla Tramtárie nebo cyrilometodějskou soutěž.

Velehradský rukopis se rozroste o další strany při Ručním přepisování Bible, mladí fotbalisté si zakopají pod vedením Antonína Panenky v Soutěži ve fotbalových dovednostech, milovníci stolního tenisu si budou moci „zapinkat“ a zájemci o fotografování nepohrdnou fotografickým workshopem.

Autorky časopisu IN! už nyní vymýšlí zajímavé hry do Klubu deskových her, připravují interaktivní workshop a kosmetickou poradnu.

Ve Stojanově gymnáziu bude k vidění hned několik výstav, například výstava Papežských misijních děl, která bude letos obohacená o Misijní jarmark a štrúdlování, děti si zase zahrají Misijní hry a soutěže.

Setkáním vozíčkářů provede sympatický herec Filip Tomsa a zahraje Cimbálová muzika Pentla.

Poutní dům Stojanov nabídne kurz pod vedením Mgr. Ing. Jana Čapka „Jak pozitivně komunikovat s žáky“ a seminář PhDr. Jiřiny Prekopové „Škola lásky v rodině“.

Cyrilometodějský program zpestří promítání historického dokudramatu „Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů“ v Archeoskanzenu v Modré.

Nedílnou součástí Dnů lidí dobré vůle je slavnostní koncert Večer lidí dobré vůle. Ten začne v 19.30 hodin na pódiu před bazilikou a během něj budou představeny tři projekty a možnosti přispění formou DMS VELEHRAD. Vystoupí Jiří Pavlica s Hradišťanem, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín pod vedením dirigenta Stanislava Vavřínka, renomovaná koncertní pěvkyně ze Slovenska Simona Houda-Šaturová, z Itálie dorazí barytonista Franco Vassallo a z Estonska mezzosopranistka Kai Rüütel. Výtěžek bude rovným dílem rozdělen mezi předem vybrané projekty - Adopce nablízko, České katolické biblické dílo a Nadační fond ADIUVARE. Koncert v přímém přenose odvysílá Česká televize a Český rozhlas 1 – Radiožurnál.

Více na www.velehrad.eu.

Na akci dodáváme moderátora.